2000

12.05.2014 23:11

UMĚNÍ NA VEDLEJŠÍ KOLEJI : výstava kutnohorského výtvarného podzemí 

30. 11. - 10. 12. 2000, Jezuitská kolej

V prostorách bývalé jezuitské koleje se v době od 30.11. do 10.12. uskuteční výstava kutnohorských výtvarníků. 

velkoplošné obrazy - Jiří Vavřina 

koláže, obrazy - Honza Bogdan 
obrazy - Michal Hlaváč 
obrazy a kresby - Tomáš Svoboda 
Vernisáž výstavy se konala 30.11. v 15.00 hodin.

PROJEKT SOCIO-INTEGRAČNÍHO SOUŽITÍ - SÉRIE FILMOVÝCH PŘEDSTAVENÍ S ROMSKOU TÉMATIKOU

(září-prosinec 2000) 
V rámci projektu "Integrace romské komunity" jsme získali dotaci na realizaci série filmových představení s romskou tématikou. Částka byla určena k úhradě nákladů vzniklých zajištěním volného vstupu Romum. Filmový program: Pád, Černobílá v barvě; Marian; Černá kočka, bílý kocour; Pásmo kreslených pohádek pro děti.

Filmový program - Série filmových představení s romskou tématikou

 

1. KUTNOHORSKÝ FESTIVAL

září 2000 
První kutnohorský festival nejen rockových kapel se uskutečnil v prostorách letní scény pod Vlašským dvorem. Jednalo se o jednu z mála akcí, které jsou pořádány v tomto pozoruhodném prostředí.

První kutnohorský festival nejen rockových kapel se uskutečnil 2. září (od 16.00) v prostorách letní scény pod Vlašským dvorem. Jednalo se o jednu z mála akcí, které jsou pořádány v tomto pozoruhodném prostředí. Můžeme doufat, že se festival stane pravidelnou sešlostí a bude zajímavý i pro posluchače mimo oblast Kutná Hora. 
Na hlavní scéně parku vystoupily místní kapely spolu s pražskými kapelami jako VLTAVA a POD ČERNÝ VRCH. Součástí festivalu byl speciální stan s chill-out room, kde se představili mladí DJ hrající jungle a D'N'B'. Z místních kapel zahrály: DOUBLE DECKERS: kapela z Pardubic, v současnosti pronikající i na pražskou klubovou scénu, z kapely zaujme především talentovaná zpěvačka; 
CVRKOT BAND: mnohočlenná kapela s výraznou dechovou sekcí, kapela z okolí Brandýsa nad Labem připomíná rané období kapely Laura a její tygři; 
MERTZ FOUR: velice nadějné seskupení mladých hudebníků z Přelouče, originální klubový rock; 
PUDING: kolínská kapela s pozoruhodnou zpěvačkou známou též z divadelního uskupení Igdyž, v posledním období kapela učinila velký pokrok; 
KRCHOV: partička z Kutné Hory, po rozpadu folkrockového Kroužku začínají hrát velice živý underground střižený crossover; 
THE HAPPY PISCHCOTS: stálice na kutnohorské klubové scéně, crossover se vším všudy; 
MALÁ VÝSTŘEDNOST: mladá nadějná kapela z Čáslavi zaujme především inteligentními texty z vlastní tvorby, neuvěřitelná je kapelnice za bicí soustavou. 
Pražské kapely VLTAVA a POD ČERNÝ VRCH není třeba představovat. 
Festival pořádalo Městské Tylovo divadlo ve spolupráci s agenturou Kuttis a občanským sdružením Kultura do města, a to díky záměru schválenému Městskou radou Kutné Hory.

Plakát

VÝSTAVA LOUTEK

červen-září 2000 
V prostorách Jezuitské koleje je možné od poloviny června navštívit pohádkový svět loutek. Je zde k nahlédnutí výsledek téměř stoleté práce loutkářských spolků působících v kutnohorském kraji. Za tuto dobu vznikla pozoruhodná sbírka marionet, maňásků i manekýn. Ty jsou zde v původních kostýmech instalovány do scén zachycených na archivních fotografiích.

Zapomenutý svět loutek

V prostorách Jezuitské koleje je možné od poloviny června navštívit pohádkový svět loutek. Je zde k nahlédnutí výsledek téměř stoletá práce loutkářských spolků působících v kutnohorském kraji. Za tuto dobu vznikla pozoruhodná sbírka marionet, maňásků i manekýn. Ty jsou zde v původních kostýmech instalovány do scén zachycených na archivních fotografiích. Takto se podařilo sestavit téměř kompletní scény pohádek Čertův mlýn, Zlatovláska, Popelka, Sůl nad zlato, Ostružinový mandarín a Ostrov splněných přání. Takřka divadelní atmosféru navozuje přítmí výstavy a použité osvětlení. 
Cílem výstavy je upozornit na cennou sbírku loutek a divadelních rekvizit uložených v kutnohorském Tylově divadle. Sbírka je cenná a početná, neboť první loutkářský soubor vznikl již v roce 1920. Začátkem tohoto století se věnovalo loutkám mnoho souborů, ale Sokolská loutkářská buňka pod vedením Václava Ptáčka byla z nich nejhouževnatější. Měla i stálé působiště v sálu sokolovny, které využívala po dobu čtyřiceti let. Mimo období okupace, kdy byla činnost souboru pozastavena. Po válce zaznamenalo loutkářství velký rozkvět. Ansámbl byl oživen spoustou mladých loutkářů. Mezi nimi byl i profesor kutnohorského gymnázia Ladislav Znojemský, který se stal dramaturgem, režisérem i vedoucím souboru. Zde vyrostla řada výborných loutkářů mluvičů i vodičů, hudebníků, dramaturgů a výtvarníků jako například PhDr. Jaroslav Herout a Čestmír Pechr. 
V padesátých letech byl soubor podobně jako spousta jiných zasažen politickými proměnami, začátkem zestátnění a kontrolou uměleckých institucí. Hrálo se podle nové loutkářské literatury, ale nadále zůstala v repertoáru klasika tylovská i čapkovská. Soubor vystupoval nejen na pražských scénách, ale účastnil se také loutkářských přehlídek v Chrudimi (1951 - 1955) a pořádal pravidelná maňásková vystoupení po okolních vesnicích. 
Koncem roku 1960 dostali loutkáři výpověď z budovy staré sokolovny a byl jim nabídnut nový prostor - suterén Tylova divadla. Po náročné opravě byla v prosinci 1968 nová loutková scéna otevřena. To byl impuls k organizování Kutnohorských loutkářských dnů, kterými se v říjnu pravidelně zahajovala loutkářská divadelní sezóna. V té době také vznikl nový název souboru - Permoník. Začala třetí etapa ve vývoji kutnohorského loutkářství. Soubor zestárl a zúžil se. Byl nedostatek nových hodnotných textů a projevil se nástup filmu a televize. Přízeň dospělého diváka se získávala komediálními pásmy, groteskami a satirami. Přes všechny problémy byl soubor považován za hlavního kulturního činitele v Kutné Hoře. 
Koncem osmdesátých let byla plánována rekonstrukce loutkové scény, a tak byly loutky zakonzervovány. Změny kolem roku 1989 ovlivnily i průběh rekonstrukce. K opravám bohužel už nedošlo a v roce 1990 činnost souboru ustala. Deset let ležely loutky zapomenuty v suterénu Tylova divadla.

VÝSTAVA - OTAZNÍKY KOLEM HYPERMARKETŮ

červen 2000 
Soubor dokumentačních materiálů informujících o kladech a především záporech současné kultury nakupování. Výstavu vypracovalo Sdružení přátel přírody Havířova "Lučina" a v průběhu června byla k vidění i v Kutné Hoře.

Výstava – Historie Romů

Sdružení spoluorganizovalo putovní výstavu dokumentující historii Romů, která se konala v Městském Tylově divadle.

Řešení bytové situace romské rodiny

Na základě daru od fyzické osoby byla vyřešena bytová situace romské rodině, která pobývala v kritickém romském centru Ovčáry (2000-2001).

TWIN PEAKS MARATON

únor 2000 
Víkendové promítání všech dílů seriálu Twin Peaks a samotného celovečerního filmu stejného názvu v prostorách Loutkové scény Tylova divadla v Kutné Hoře. Akce měla upozornit na nevyužívané a tudíž zchátralé prostory malé scény. Budeme se snažit získat pro divadlo prostředky na jeho opravu a využití bohatého depozitáře loutkového divadla.

PETICE PROTI UMÍSTĚNÍ MĚSTSKÉ POLICIE DO SANKTURINOVSKÉHO DOMU A NÁVRH NA JEHO VYUŽITÍ

jaro 2000

Rámcový projekt založení a provozování kulturního a společenského centra Sankturinovský dům.

A: Popis situace:

  • K vypracování tohoto projektu nás vede dlouhodobě nedostatečné a často i nedůstojné využívání objektu Sankturinovského domu v Kutné Hoře a bezprostředně informace o plánovaném využití části objektu pro zřízení služebny Městské policie.
  • Tento rámcový projekt navazuje ne apetiční výzvu městskému zastupitelstvu ze dne 25. 1. 2000.
  • Domníváme se, že s využitím dostupných prostředků je možné v prostorách Sankturinovského domu zřídit kulturní a společenské centrum, které by svojí existencí a činností vhodně doplnilo a rozšířilo nabídku kulturních a společenských aktivit pro obyvatele a návštěvníky města i regionu.
B: Využití objektu a náplň činnosti:
  • sklepní prostory a bývalá oratoř ve věži - Muzeum alchymie (konkrétní projekt byl již zpracován).
  • přízemí - Kulturní a informační centrum a prostor vhodný k prezentaci různých nadací či sdružení jako "Dítě a kůň" nebo UNICEF proběhlo již jednání s panem starostou).
  • 1. patro - Galerie regionálního umění, zázemí pro semináře, šorkshopy, besedy, projekce.
  • 2. patro - Galerie Felixe Jeneweina.
  • v případě dostatku finančních prostředků by bylo možno upravit podkrovní prostory jako depozitáře, ateliéry apod.
  • dům v zadním traktu:
  • přízemí - relaxační prostor (kavárna a čítárna, event. občerstvení restauračního charakteru).
  • 1. patro - prodejna nonprofitní literatury a periodik, prodejní minigalerie (zaměřená na výtvarníky kutlnohorského regionu), knihovna a půjčovna audio a video nosičů (se zaměřením na nekomerční a regionální tvorbu).
  • dvůr - letní posezení, pořádání komorních koncertů různých žánrů.
  • zahrada - odpočinková zóna s možností dalšího využití výstavy pod širým nebem, performace, happeningy apod.).
C: Finanční prostředky, jejich zdroje a získávání:
  • celá akce by měla být od počátku provázena spoluprací mezi MÚ Kutná Hora, obačnskými sdruženími a příslušnými nadacemi, KIC, UNESCO, Komisí pro regionální rozvoj atd.
  • pronájem komerčně využitelných prostor výběrovým řízením MÚ Kutná Hora.
  • dotace městského a Okresního úřadu v Kutné Hoře.
  • zahraniční donoři.

Vážení! 
Vzhledem k přeběžným jednáním jsme schopni, v případě zájmu o realizaci tohoto záměru či některé z jeho částí, v krátké době předložit podrobný, dopracovaný projekt kulturního a společenského centra Sankturinovský dům. 

V Kutné Hoře 3. 3. 2000 

Za občanské sdružení Kultura do města 
Kamila Dostálová 
Pavel Aplen 
Radim Hnátek

Projekt 100, I. ročník v Kutné Hoře

zima 2000

Poprvé se Kutná Hora zapojila do filmové přehlídky Projekt 100.